Refleksole – Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Refleksole

Nowe budynki służące obsłudze turystów w miejscu urodzenia Chopina są naturalną kontynuacją zrewaloryzowanego parku. Projektant Bolesław Stelmach połączył współczesne wzorce kształtowania obiektów publicznych z idealizacją polskiej wsi i przyrody. Refleksole wyprodukowane i zainstalowane przez firmę Krajewski.

refleksole
Zrealizowany projekt jest przestrzenią przystosowaną do obsługi turystyki kulturalnej na najwyższym poziomie. Nowe obiekty architektoniczne to przede wszystkim trzy, w znacznej części przeszklone pawilony, umiejscowione na obrzeżach parku, częściowo wręcz wkomponowane w ogrodowy mur. Pierwszy – zbudowany na miejscu dawnego zaplecza gospodarczego pełni funkcję wejściową i recepcyjną. Jeden z istniejących przy niej budynków gospodarczych został całkowicie wchłonięty przez nowy, większy, mieszczący salę wielofunkcyjną i restaurację. Całe dawne zaplecze ogrodowe przeniesiono na drugą stronę ogrodu i częściowo zasłonięto trzecią kubaturą: ogólnodostępną szklarnią.

 

Nasza firma była tu wykonawcą zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych zwanych refleksolami. Zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna refleksol pomaga w zachowaniu stałej, komfortowej temperatury w pomieszczeniu narażonym na działanie promieni słonecznych. Jednoczesne zastosowanie rolet typu refleksol umożliwiło ograniczenie użycia urządzeń klimatyzacyjnych, przyczyniając się do zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.Zastosowane w roletach tkaniny Polyscreen, dzięki swoim właściwościom, gwarantują skuteczną barierę optyczną dla wpadającego do pomieszczenia światła, tłumią kontrasty, zachowując dobrą widoczność na zewnątrz. Zastosowanie odpowiedniego systemu zaciemnienia wnętrz umożliwiło podkreślenie indywidualnej architektury budynków. Automatyka pogodowa dodatkowo zabezpiecza rolety przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Solidna aluminiowa konstrukcja oraz wysokiej klasy tkaniny z wytrzymałych włókien poliestrowych pokrywanych PVC są gwarantem długotrwałego użytkowania rolet.

refleksole

Ciekawostki

Do większości konstrukcji architekci użyli naturalnych materiałów – łamanego, kolorowego, polnego granitu do obudowy masywnych ścian i klejonego drewna jedlicy, szybko pokrywającego się naturalną patyną. Przeszklone od strony parku ściany sprawiają, że nowe obiekty robią wrażenie przestronnych, pomimo niewielkich rozmiarów. Rosochata wierzba wypełniająca niewielkie patio w holu wejściowym pawilonu recepcyjnego jest jedynym symbolicznym elementem w pragmatycznie zaplanowanej przestrzeni. W obecnej aranżacji dom urodzenia Chopina jest pusty, nie zachowały się bowiem żadne oryginalne pamiątki z tego okresu. W jego pokoju stoi tylko historyczny fortepian, gra muzyka. W wielofunkcyjnej sali oglądać można film o związkach kompozytora z Mazowszem i Warszawą.

Nasza siedziba w Gliwicach :
KONTAKT

Adres:
Kozielska 207, 44-100 Gliwice, Polska

Telefon:
+48 32 270 74 74
+48 605 551 489

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek · 07:30–18:00
Sobota · 07:30–13:00

KONTAKT

Nazwa firmy

Imię i nazwisko (wymagane)

Miejscowość

Adres email (wymagane)

Telefon kontaktowy

Wybierz:

Ślusarka aluminiowaRoletyBramy garażoweBramy przemysłoweKraty rolowaneOsłony zewnętrzneOsłony wewnętrzneDla architektaPłatnościInne

Treść wiadomości